Mistrovství ČR kategorie F3M a vložená soutěž RCAS 2015

Jako domácí vrchol letošní sezóny obřích akrobatů v rámci bylo na 4.-5. července naplánováno Mistrovství České Republiky, které uspořádal LMK Zábřeh pod vedením hlavního organizátora a trenéra obřích akrobatů Zdeněka Šteigla, v krásném areálu modelářského letiště Czech Heaven u Budkovic.

V letošní sezóně se startovní pole rozrostlo na větší počet pilotů na všech dosud pořádaných soutěžích a především náborová kategorie RCAS se těší nebývalému zájmu pilotů, takže pro tento Mistrovský závod se dalo počítat s velkým množstvím pilotů. Jako velmi správným rozhodnutím se tedy ukázalo, že rozhodnutí vrátit obtížnost a celou koncepci sestav RCAS na původní scénář, vypracovaný před lety právě tehdejším trenérem F3M Zdeňkem Šteiglem se na 100% osvědčilo a splnilo účel. Doufejme tedy, že tyto kroky učiněné po dohodě s Šeftrénérem Františkem Pokorným i nadále povedou k vzrůstu této kategorie

Nakonec tedy bylo přihlášeno 24 pilotů obřích akrobatů z Česka a Slovenska, kteří soutěžili ve třech výkonnostních kategoriích.  RCAS-Basic, což je náborová kategorie, kde se létají pouze povinné sestavy, dále v kategorii F3M Intermediate pro pokročilejší piloty, a v královské třídě F3M Unlimited. Obě tyto kategorie sestávají ze tří úloh a to povinných, tajných a volných sestav. Oficiální Mistrovství a tím i boj o titul Mistra republiky byl vyhlášen pouze v nejvyšší třídě Unlimited a tak ostatní dvě kategorie byly v tomto případě vloženou soutěží. Jen na vysvětlení. F3M, jako oficiální kategorie FAI předepisuje jako povinnou sestavu jednu úroveň obtížnosti, která je poměrně vysoká. Aby nedošlo k tomu, že tuto kategorii bude létat jen hrstka pilotů, rozhodli trenéři Pokorný a Šteigl na podzimním zasedání sekce obřích akrobatů „vytvořit“ nižší stupeň F3M s využitím sestavy totožné, jako se létá v seriálu EAC. Opět zdařilé rozhodnutí! Počet pilotů je více než dvojnásobný. Jen funkcionáře čeká dilema, jak celou záležitost legalizovat pro následující sezóny.

Většina závodníků využila příležitosti a pohostinnosti areálu letiště Czech Heaven a přijeli již v pátek a využili tento den k tréninku ve zdejším prostředí. V pátek večer také proběhla registrace závodníků, kontrola platných licencí a pojištění.

Sobotní ráno přivítalo všechny zúčastněné krásným slunečným, velmi teplým a téměř bezvětrným počasím a tak nic nebránilo řediteli závodu Jiřímu Navrátilovi za přítomnosti funkcionářů Svazu modelářů, Tomáše Bartovského a Petra Cejnara oficiálně zahájit program MČR. Sbor bodovačů, Petr Bukovanský, Václav Soukup, Martin Dlouhý a hlavní rozhodčí Jan Král usedli do svých bodovacích křesel a Mistrovství bylo odstartováno povinnými sestavami kategorie F3M Intermediate.

První kolo v této kategorii vyhrál Aleš Myškeřík, na druhém místě byl Radim Hnilica a třetí místo obsadil Martin Kukačka, ovšem body až po páté místo byly téměř vyrovnané. Potvrzuje se vysoká úroveň soutěžících a zároveň výtečná práce bodovačů.

Následovalo kolo povinných sestav v královské třídě F3M Unlimited. Vítězem tohoto kola se stal Tomáš Kukačka velmi těsně následován Markem Plichtou a na třetím místě byl průběžně Michal Krůza.

První kola uzavřeli piloti kategorie RCAS. Tisíc bodů zapsal a průběžným vedoucím soutěže se stal Svatoslav Hnilica ml. Na druhém místě jej dotahoval Tomáš Bukovanský, který pro MČR připravil spolu s otcem nový model z produkce Krill Aircraft, Extra 330SC 35% a bylo vidět, že mu model skutečně sedl do rukou, na třetím místě byl s trochu větším odstupem Ondřej Šverma. Piloti na dalších místech zaznamenali výraznější ztrátu na vítěze tohoto kola a tak většina z nich musela kalkulovat s tím, že by měli první kolo škrtat. Což logicky znamenalo v dalších kolech předvést kvalitnější lety.

Po obědové pauze, ve které většina soutěžících využila bazén areálu Czech Heaven k ochlazení po rozpáleném dopoledni následovala rozprava k prvním tajným sestavám, které byly pilotům rozdány ráno před zahájením letových úloh.

Druhá kola, tedy tajné sestavy zahájili opět piloti kategorie Intermediate. První tajné sestavy vyhrál David Vacek, který se tím posunul na průběžné třetí místo, velmi těsně pronásledován Martinem Kukačkou. První místo udržel Aleš Myškeřík, na druhé místo se posunul Martin Kukačka. Radim Hnilica se po nezdařeném souvratu a tudíž známce 0 propadl z druhého až na páté průběžné místo s nemalou bodovou ztrátou a tím se na třetí místo dostal David Vacek.

Druhá kola RCAS opět vyhrál Svaťa Hnilica ml. Zapsal druhou tisícovku a tak již v sobotu odpoledne bylo v této kategorii rozhodnuto o tom, že v neděli ve třetích kolech se již bude soutěžit pouze o druhé a další místa. Prozatímně druhým v pořadí byl Tomáš Bukovanský a na třetí místo se po vcelku vydařeném druhém kole posunul Pavel Vít. Velmi dobře druhé kolo zalétal nováček Petr Pokorný, který s 917 normalizovanými body měl slušně „nabito“ na nedělní třetí kola

Druhá kola uzavřeli piloti Unlimited. Trenér pro ně tentokrát připravil tajnou sestavu plnou kopaných výkrutů i protisměrných a tak bylo jasné, že tato sestava dokonale prověří kvality těchto špičkových pilotů létajících v této královské třídě. Kolo těchto tajných sestav zdramatizoval Michal Krůza, který po hodně precizně provedených několika obratech musel předčasně přistát pro technickou závadu na kolenu tlumiče a ztrátě výkonu motoru 3W 170CS TS, což byla pro něj jistě velká škoda, protože až do této závady předváděl velmi precizně provedené obraty všech sestav a nedojít k této smůle, mohl zapsat velmi dobrý výsledek v tomto kole. Kolo tajných sestav vyhrál Marek Plichta a stal se tak vedoucím pilotem této královské kategorie. Druhý byl Tomáš Kukačka a na třetí místo poskočil Filip Byrtus.

Dle oficiálního programu měl být tímto ukončen první letový den Mistrovství. Vzhledem k tomu, že panovalo velmi příznivé, i když velmi horké počasí, rozhodl ředitel závodu o tom, že se v sobotní odpoledne odlétají další kola povinných sestav v kategoriích F3M která byla původně naplánována na nedělní dopoledne.

Po krátké pauze pro bodovače tedy mohla začít třetí kola závodu dalšími povinnými sestavami.

V druhých kolech povinných sestav Intermediate se podařilo zapsat 1000 bodů Radimu Hnilicovi, ale svůj výsledek z prvních kol vylepšil také Martin Kukačka a po prvním soutěžním dni se tak stal průběžným vedoucím. Na druhé místo se posunul Aleš Myškeřík  a třetí byl David Vacek. Čtvrtý byl Milan Břečka, který měl technickou závadu na zapalování v tomto soutěžním kole, ale pro udržení čtvrtého místa mu stačil výsledek z prvních povinných sestav.

V druhých kolech povinných sestav Unlimited jsme měli možnost sledovat sportovní gesto Martina Dvořáčka, který zapůjčil svoji třímetrovou Extru 330SC Michalovi Krůzovi, kterému se nepodařilo opravit prasklé koleno na svém modelu, a díky zapůjčenému modelu mohl v soutěži pokračovat. A světe div se, dokonce s vypůjčeným modelem vylétal třetí místo v daném kole!  Druhá kola povinných sestav vyhrál Marek Plichta a tak po prvním soutěžním dni vedl s maximálním možným počtem dosažených bodů pronásledován Tomášem Kukačkou a Filipem Byrtusem.

První soutěžní den byl tedy tímto ukončen. Po velmi horkém slunečném dni jsme byli všichni rádi za možnosti, které poskytuje areál letiště Czech Heaven. V 22:00 byly pilotům F3M z rukou Jiřího Navrátila rozdány druhé tajné sestavy a poté následovala volná debata a občerstvovací zábava díky otevřené restauraci přímo v areálu letiště.

Neděle byla stejně jako sobota slunečná a téměř bezvětrná a tak tedy v 9:00hod. mohl být zahájen druhý soutěžní den třetími a posledními koly RCAS. O vítězi sice již bylo rozhodnuto, ale boj o další místa byl stále otevřen. Mírně vanoucí boční vítr do zad pilotů mohl být v tomto kole rozhodujícím faktorem. Všichni piloti na předních místech předvedli velmi kvalitní výkony a tak se s napětím čekalo až na závěrečné vyhodnocení.

V dopoledních hodinách se také odlétali obě kola druhých tajných sestav kategorií F3M.

Další kolo tajných Unlimited vyhrál opět Marek Plichta, čímž už ale svůj náskok nezvýšil, Naopak velmi dobře zalétanou druhou tajnou sestavou se na rozdíl pouhých devíti normalizovaných bodů dotáhnul na Marka, druhý Tomáš Kukačka, třetí místo udržel Filip Byrtus, ale byl o pouhé 4 body před průběžně čtvrtým Michalem Krůzou, který opět letěl s vypůjčeným modelem od Martina Dvořáčka. Bylo tedy jasné, že poslední disciplína Freestyle bude rozhodovat o výsledném pořadí na stupních vítězů.

Nejinak tomu bylo také po druhých tajných sestavách v kategorii Intermediate. Toto kolo vyhrál Radim Hnilica a tím se z pátého průběžného místa přesunul na vedoucí pozici s maximem možných nalétaných bodů před volnými sestavami, s těsnou ztrátou  za ním byli Martin Kukačka a Aleš Myškeřík. Čtvrtý David Vacek ztrácel pouhé 4 normalizované body na třetího, takže i zde musel o pořadí rozhodnout až závěrečný Freestyle.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/mcr15a

Fotografie 1 – 3: Foto pořízené dronem; Filip Byrtus – Freestyle; Martin Kukačka - freestyle

Po polední pauze tedy na všechny piloty, pořadatele i diváky, které neúnavně po celé dva soutěžní dny slovem provázel zkušený moderátor Josef Korčák, čekalo vyvrcholení programu mistrovství v podobě freestylových sestav.

Ještě před započetím těchto kol proběhlo společné fotografování všech pilotů a jejich modelů a jak někdo vtipně poznamenal v ten moment se na vzletové dráze letiště Czech Heaven objevilo tolik třímetrových modelů, že by společně vydaly na hodnotu hezkého rodinného domku.

Ve freestylových sestavách měli možnost všichni přítomní sledovat dech beroucí výkony soutěžících, kteří se odvažovali předvádět skutečně adrenalinovou pilotáž velmi nízko nad zemí, doprovázené samozřejmě hudbou, kouřovými a pyrotechnickými efekty a stuhami. Zde je třeba vyzvednout výkon devítiletého Josefa Lukáče ze Slovenska, který předvedl velmi povedenou volnou sestavu a po právu toto kolo v kategorii Intermediate s obrovským náskokem více jak 200 bodu vyhrál a nechal za sebou všechny ostatní mnohem zkušenější piloty této kategorie v tomto kole. Za trenéra velká pochvala, jen napomenutí vůči prohřešku proti pravidlům. Vše se vyřešilo osobní rozpravou společně s tatínkem. Zúčastnění aktéři vědí o co šlo.

Piloti kategorie Unlimited samozřejmě předváděli ještě riskantnější volné lety a především u Marka Plichty a Tomáše Kukačky bylo znát, že do svých sestav dávají ze sebe vše, protože se zde doslova bojovalo o titul Mistra Republiky. Ukončením tohoto kola byla tedy soutěžní část mistrovství za námi a nezbývalo než s napětím vyčkat jak volné sestavy zamíchají velmi těsným pořadím v obou kategoriích F3M.

V 16:30 tedy organizační tým v čele se Zdeňkem Šteiglem svolal slavnostní nástup všech zúčastněných a vyhlašování výsledků Mistrovství Republiky mohlo začít.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/mcr15b

Fotografie 4 – 6: Vítězové F3M Intermediate; Vítězové F3M Unlimited; Vítězové RCAS

V kategorii RCAS se na třetím místě udržel Pavel Vít, druhé místo obsadil Tomáš Bukovanský a vítězem této kategorie se stal Svaťa Hnilica ml.

V kategorii F3M Intermediate skutečně volné sestavy ještě zamíchali pořadím a tak na třetím místě skončil David Vacek, druhé místo obsadil Martin Kukačka a vítězem se stal Radim Hnilica. Čtvrté místo se ztrátou pouhého jediného normalizovaného bodu obsadil Aleš Myškeřík, který se až do freestylových kol držel na medailových pozicích.

Naopak pořadí kategorie Unlimited již zůstalo po volných sestavách nezměněno. Druhým vicemistrem se stal Filip Byrtus, druhé místo obsadil a prvním vicemistrem se stal Tomáš Kukačka a titul Mistra České republiky obhájil Marek Plichta.

Piloti ve všech třech kategoriích obdrželi z rukou Zdeňka Šteigla a Petra Cejnara krásné poháry a medaile. Vítězové každé kategorie ještě navíc poukazy na nákup zboží u sponzora JMB Mufflers.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/mcr15c

Fotografie 7 – 8: Poháry pro vítěze; Všech devět medailistů

Mistrovství bylo oficiálně ukončeno státní hymnou a shrnutím celého soutěžního klání generálním manažerem a trenérem F3M Zdeňkem Šteiglem a místopředsedou SMČR ing. Petrem Cejnarem.

Nezbývá než poděkovat celému organizačnímu týmu a personálu letiště Czech Heaven za velmi nadstandardně připravenou soutěž, která byla po organizační stránce velmi profesionálně zvládnuta a nebyl během závodu podán žádný protest a ani nedošlo k žádné havárii modelu.

Závěrem nutno dodat že celá příprava ani vlastní organizace by se neobešla bez podpory sponzorů, kterými byly firmy PENTA TRADING jako každoročně generálním partnerem, JETI Model, MEJZLIK Modellbau, ENEPO, JMB Břečka a Fly Henry. Určité rozpaky vzbuzuje podpora SMČR. Podpora ze strany svazu je doslova a do písmene symbolická a všichni činovníci spojeni s tou velmi náročnou a v Evropě a celém světě prestižní kategorií toto prostě nechápou. Jestli trenérovi této kategorie vydrží dosavadní elán, finanční prostředky a skutečně sebeobětování pro udržení této vynikající party lidí a podaří se mu dosavadní přístup z nejvyšších míst pozměnit – držme všichni palce! Dokážeme si totiž představit, že článek můžeme znít v nedlouhé budoucnosti jako 1. Mistrovství světa F3M na českém nebi!

Napsal: Radim Hnilica a Zdeněk Šteigl.

Radim Hnilica

Jiráskova 2 Hodonín

695 01

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Svatoslav Hnilica st. a Zdeněk Šteigl