Mistrovství České republiky F3M a vložená soutěž RCAS 2016

Mistrovství očima ředitele soutěže...

Když na podzimní schůzce trenéra, pilotů a příznivců obřích akrobatů v roce 2015 vznikl nápad, že mistrovství ČR v roce 2016 bude pořádat na letišti Czech Heaven RC model klub Brno, prakticky hned začaly přípravy – koordinace termínu s ostatními soutěžemi (vč. soutěží EAC), žádost na svaz o přidělení MČR, zápis do kalendáře soutěží, vytvoření propozic, později pak založení stránky mistrovství na webu F3M.cz, vyjednávání s potenciálními sponzory, založení bankovního účtu mistrovství, příprava diplomů, výroba pohárů, reklamního banneru pro sponzory, příprava tabulek, rozlosování, zajištění bodovačů a ostatních pořadatelů, zajištění ubytování a stravování pro pořadatele,…

Tohle všechno šlo ovlivnit normální prací. Co ovlivnit moc nešlo, bylo počasí v době poměrně pokročilého podzimu. Termín mistrovství byl nezvykle pozdě - až v prvním víkendu října - hlavně z důvodu kolize s finálovým závodem EAC ve St. Johann-u.

Ale k samotnému průběhu soutěže. Přihlášeno bylo celkově 29 účastníků, přičemž nakonec skutečně dorazilo na letiště Czech Heaven 27 pilotů – 6 v kategorii F3M, 12 v kategorii RCAS Intermediate a 9 v kategorii RCAS Basic. Protože mistrovství bylo vyhlášeno jako otevřené, zúčastnil se v kategorii F3M i Martin Brandmüller z Rakouska a v kategoriích RCAS tři účastníci ze Slovenska. Většina pilotů dorazila už v pátek, kdy panovalo nádherné, nezvykle teplé počasí a tak probíhaly po celý den tréninkové lety a ve večerních hodinách ještě proběhla i prezentace a převzetí startovních čísel.

Přestože předpověď počasí předpokládala od západu příchod studené fronty a přeháňky, uvítalo nás v sobotu 1.10.2016 pěkné slunečné počasí a prakticky bezvětří. Po krátkém úvodu se začalo létat. Z důvodu předpovědi počasí a priority kategorie F3M byly naplánovány nejprve povinné sestavy F3M, následně RCAS Intermediate a dále RCAS Basic. Na všech pilotech bylo vidět, že v průběhu sezóny nabrali řadu zkušeností a u všech bylo pozorovatelné velké zlepšení.

Po první povinné sestavě kategorie F3M se ujal vedení Martin Brandmüller z Rakouska, jen s nepatrnou bodovou ztrátou následoval Michal Krůza, Tomáš Kukačka, Martin Pasáček, Marek Plichta a Jan Hofman. Po první povinné sestavě RCAS Intermediate bylo pořadí na prvních místech Jiří Šotola, Jozef Lukáč ml., Martin Kukačka a po první povinné sestavě RCAS Basic Pavel Vít, Kamil Mrázik a Matěj Hrica. Do večera se stihly odlétat v kategorii F3M dvě povinné a jedna tajná sestava, v kategorii RCAS Intermediate jedna povinná a jedna tajná sestava a v kategorii RCAS Basic všechny tři povinné sestavy. Odlétala se tedy oproti plánu navíc jedna povinná sestava RCAS Basic, což nám vytvořilo mírnou časovou rezervu pro neděli, kdy jsme očekávali zhoršení počasí. V kategorii F3M se ujal vedení výborně létající Michal Krůza, který zapsal v druhé povinné a první tajné maximální bodové zisky 1000 bodů. Zlepšil se Marek Plichta, výborně zalétal Tomáš Kukačka a s jen minimální ztrátou letěl i Martin Brandmüller.

Přibližně v 18. hodin byl ukončen letový program prvního dne mistrovství. Pořadatel pozval všechny účastníky na večeři v podobě dvou velkých pečených vepřových kýt, které se postupně ořezávaly až do pozdních nočních hodin. Bylo tak možné nad dobrým jídlem a pitím zrekapitulovat letošní soutěže a oslavit pro naše barvy veleúspěšnou sezónu v EAC.

 • img_3614
 • img_3641
 • img_3671

V neděli jsme se probudili do zatažené oblohy. Výrazně se ochladilo, začal pofukovat mírný SZ vítr, ale z poměrně vysoké oblačnosti nepršelo. Zahájili jsme tedy nedělní program druhou povinnou sestavou RCAS Intermediate, následovala druhá tajná sestava F3M a pak nastalo pro mne, jako ředitele soutěže, obrovské dilema, zda neupravit program a nezrušit létání druhé tajné sestavy RCAS Intermediate ve prospěch volných sestav - Freestyle (tedy ve prospěch dolétání kompletního programu hlavní kategorie F3M). Přestože prakticky na celé Českomoravské Vysočině a v Pardubickém kraji pršelo a obloha nad námi se postupně zhoršovala, vyplývalo ze směru a rychlosti pohybu oblasti srážek na Meteoradaru, že bychom se v Budkovicích měli alespoň do 15-ti hodin obejít bez výrazných srážek. Přednostní zařazení Freestyle znamenalo, že by hned po druhé tajné sestavě F3M museli piloti F3M okamžitě připravit své modely na Freestyle, což většinou znamená výměnu vrtule nebo přípravu druhého modelu a tedy vynucenou cca půlhodinovou přestávku. Rozhodl jsem tedy, že soutěž proběhne v souladu s původním plánem. Létala se druhá tajná sestava RCAS Intermediate a piloti F3M mezitím připravovali modely na volné sestavy.

Pořadí pilotů F3M před zahájením volných sestav bylo: Michal Krůza, Marek Plichta, Martin Brandmüller, Tomáš Kukačka, Martin Pasáček, Jan Hofman. Bodové odstupy na prvních místech minimální. Volné sestavy létali všichni piloti F3M a nepovinně také Jozef Lukáč ml. z kategorie RCAS Intermediate.  Freestyle zahajoval Jozef Lukáč a následovali piloti F3M od průběžného 6. místa po první. Tato divácky nejatraktivnější úloha, přestože má v konečných výsledcích váhu pouhých 20%, ale pořádně zamíchala pořadím. Bodovačům se více líbily dynamické volné sestavy, plné kopaných obratů v podání Martina Brandmüllera, Marka Plichty a Tomáše Kukačky, než přesně do hudby i přesně geometricky létané obraty Michala Krůzy. Pro Michala ztráta 181 bodů ve Freestyle (a po uplatnění váhy 20% ztráta v celkovém výsledku ve výši 36,2 bodu) znamenala nejen ztrátu vedoucí pozice, ale bohužel i ztrátu místa „na bedně“ v celkovém pořadí.  Pořadí vítězů volných sestav: Martin Brandmüller, Marek Plichta, Tomáš Kukačka.

 • img_3742
 • img_3824
 • img_3848
 • img_3884
 • img_3910
 • img_3997

Celkově vítězové v kategorii F3M: Marek Plichta, Martin Brandmüller, Tomáš Kukačka. Vítězové Mistrovství České republiky F3M 2016: Marek Plichta, Tomáš Kukačka, Michal Krůza. Vítězové kategorie RCAS Intermediate: Jiří  Šotola, Jozef Lukáč ml., Martin Kukačka. Vítězové  RCAS Basic: Pavel Vít, Michal Hubáček, Kamil Mrázik.

Výsledkové listiny si můžete stáhnout ve formátu PDF zde: F3M, Intermediate, Basic, Freestyle

Po nezbytném dopočítání výsledků následovalo přibližně v 16 hodin slavnostní vyhlášení vítězů. Každý účastník obdržel diplom a výsledkovou listinu. Vítězové všech tří kategorií a samostatně také vítězové Freestyle navíc dostali skleněné poháry.

 • img_3723
 • img_4047
 • img_4113
 • img_4163
 • img_4196
 • img_4209

Díky sponzorům se všichni piloti po vyhlášení výsledků mohli zúčastnit tomboly o věcné ceny.  Každý účastník v pořadí, které bylo vylosováno dětskou ručkou z klobouku ředitele soutěže, si mohl vybrat z nejrůznějších cen – od těch nejhodnotnějších (vrtule, nabíječe, přijímače atp.) až po drobnosti.

Nezbývá než na tomto místě poděkovat bodovačům, kteří i přes nedělní chladné počasí nereptali, popíjeli teplé kávy a čaje a bodovali: František Pokorný, Petr Bukovanský a Jan Král. Kategorii RCAS Intermediate bodoval také pilot RCAS Basic Vladislav Plichta a v jednom případě jsem při bodování kategorie RCAS Basic vystřídal bodovače i já.

Dále se sluší poděkovat všem, kteří se zhostili úlohy startéra, těm, kteří pomohli zapisovat výsledky bodovačům, běhali s bodovacími lístečky, zapisovali výsledky do tabulek v PC, pomáhali s organizací vyhlášení výsledků a tomboly a dále celému personálu letiště Czech Heaven. A také trenérovi Zdeňkovi Šteiglovi a celému organizačního týmu F3M za podporu při přípravě soutěže.

Pak je potřeba v neposlední řadě poděkovat neznámým a tajemným přírodním silám, které způsobily to, že až na pár ojedinělých kapek prakticky nepršelo a soutěž bylo možné odlétat v kompletním rozsahu.

Na závěr bych rád poděkoval sponzorům, bez jejichž pomoci by soutěž nebylo možné uspořádat:

 • T-PROJECT GROUP, spol. s r.o.
 • PENTA TRADING, spol. s r.o.
 • JMB - MUFFLERS
 • PELIKAN DANIEL
 • KRILL.B.P. spol. s r.o.
 • JETI model  s.r.o.
 • MEJZLIK MODELLBAU
 • ENEPO.eu s.r.o.
 • PT model
 • Farao International s.r.o.
 • MVVS, spol.s r.o.

 

Za pořádající RC model klub Brno

Vladimír Ochotný