Přenesení modelů ze starších vysílačů Futaba do nové T18 SZ

Doplněno 13.11.2017:

Tak mám pocit, že tento článek již není aktuální, protože Futaba vyslyšela nářky uživatelů a v aktualizovaném SW verze 3.1 již můžete konvertovat modely ze staré T12FG nebo FX-30 a FX-22 přímo v novém menu "Data converter". Modely z vysílače FX-32 vysílač přečte přímo bez konverze. Novou verzi SW stahujte ZDE.

Pro uživatele vysílačů T12FG je tedy ideálním pokračovatelem vysílač T18SZ, případně jen mírně zjednodušený vysílač T16SZ. Způsob programování je téměř identický, jako u starších vysílačů a díky dotykovému displeji lze programovat mnohem rychleji a přehledněji. Kdo byl zvyklý na pultový vysílač FX-30, případně FX-32, může sáhnout po nové Fx-36 (T18SZ v pultové krabici).

Původní text:

Předem musím konstatovat, že můj předchozí vysílač Futaba T12FG mi dlouhá léta spolehlivě sloužil a nákup nového vysílače jsem dlouho zvažoval spíše z preventivních důvodů. Přeci jenom naše hračky jsou poměrně drahé a testovat na nich životnost vysílače mi nepřipadne jako dobrý nápad. Když se objevil na trhu nový vysílač Futaba T18SZ, bylo rozhodnuto. Není to tak velká investice, jako do vlajkové lodi T18MZ a přitom pro naše účely naprosto vyhovuje jak svým SW, tak mechanickým provedením (křížové ovladače v kuličkových ložiskách, telemetrie, alarmy, LiFe baterky,..). Navíc je vysílač kompatibilní se všemi leteckými modulacemi Futaba, tj. FASSTest, FASST, T-FHSS i S-FHSS, takže není problém ani s výběrem miniaturních přijímačů do haly, ani se zpětnou kompatibilitou.

Nemilé překvapení však nastalo, když jsem se začal pídit po SW, který by mi převedl 29 modelů z T12FG do formátu T18SZ. Prošel jsem několik zahraničních modelářských diskusí a všude jsem nacházel jen informace typu - nové vysílače mají tak odlišný formát, že nezbývá než vše ručně znovu "napípat" do nového vysílače.

Na stránce SW podpory Futaba je k dispozici SW - "Model Data Converter" pro vzájemný převod dat vysílačů 12FG, 12Z, a 14MZ (FX40). Současně je k dispozici "T18SZ Model Data Converter" pro převod dat 18MZ, 14SG, FX22 do formátu 18SZ. Pořád ale chybí mezičlánek mezi formátem 14MZ a 18MZ. Ten je ale součástí SW samotného vysílače T18MZ, takže pokud máme kamaráda s tímto vysílačem, je vyhráno!

Je to trošku "kostrbatý" způsob, ale funguje. Data z T12FG (nebo jiného staršího vysílače) na SD kartě přeměníme pomocí Model Data Converteru na data T14MZ. Data T14MZ už vpohodě umí přečíst T18MZ a uložit ve svém formátu. Pak už nezbývá, než v dalším converteru data T18MZ přeměnit na data T18SZ.

Je to dost práce a těžko říct, proč Futaba neudělá nějaký converter pro všechna zmíněná rádia jako jeden SW, ale ve srovnání s "napípáním" 29-ti modelů je to sranda...

Příjemným překvapením je skutečnost, že při normálně zkalibrovaných ovladačích T18SZ stačí napárovat přijímač starého modelu s novým vysílačem a letět. Nemusel jsem kromě několika pípnutí trimem dělat žádné úpravy. Samozřejmě ale doporučuji vždy si ještě na zemi ověřit, že je vše vpořádku!!!

  • 20151105_174125a
  • 20151211_103056

Pro F3M.cz sepsal Laďas