Soustředění juniorů a školení 4. - 8.5.2012 v Czech Heaven

Hned v úvodu musím napsat – bylo to velmi příjemné, po nějaké době se sejít, společně polétat a naučit se přitom hodně nového. Celkem přijeli 4 piloti F3A a 9 pilotů F3M/RCAS. Z toho 6 juniorů. O odbornou část školení se staral tým lektorů ve složení Jiří Havel,  Václav Soukup a František Pokorný. Organizačně měl celou akci pevně v rukou Emil Nečesánek.

Akce probíhala přesně podle naplánovaného programu, jen s několika malými výjimkami – pracovní nadšení z nás nevyprchalo ani po plánované večerce a tudíž i budíčky se odehrávaly v pozdějších hodinách. Tím došlo k lepší synchronizaci s letovým řádem letiště a možnostmi kuchyně pro podávání snídaně :-)

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/skoleni12a

Pokusím se stručně charakterizovat jednotlivé dny:

V pátek příjezd, volné létání, ve večerních hodinách uvítací procedury.

V sobotu využití nádherného počasí pro létání – nacvičování částí sestav F3M, RCAS, EAC – National a F3A. Od rána probíhalo na ploše také měření hluku, které pro nás zajistil Tomáš Bartovský. Ukázalo se, že pohonné agregáty strojů F3M jsou s hlukem docela na štíru. Regulím pro měření hluku podle FAI vyhověl jediný, další asi dva se pohybovaly v předpokládaném pásmu nepřesnosti hlukoměru a zbytek více či méně nevyhověl. S ohledem na blížící se ME tedy máme co zlepšovat. Vhodnou cestou asi bude vylepit kryt motoru tlumící hmotou, optimalizovat vrtuli, odstranit rezonance a různá klepání ve spojích atp. Určitě se budeme snažit Tomáše ukecat, aby nám při nějaké další příležitosti měření zopakoval, protože nás čeká velké laborování.... Odpoledne mezi nás zavítal předseda SMČR Miroslav Navrátil, aby juniorům osobně proplatil cesťáky. Večer následoval rozbor létání a přednáška o létání vývrtek, pádů po ocase a souvratů. Dále jsme absolvovali první část školení bodovačů a v neposlední řadě také oslavu narozenin Emila Nečesánka, kterému tímto ještě jednou přeji za nás všechny hodně zdraví, elánu, rodinné pohody a taky pevné nervy (puberťák v domě)! Vyvrcholením večera byly Honzovy tlusté hovězí steaky s houbovou omáčkou a cibulovou marmeládou a raut. Je potřeba zmínit, ovšem bez dalšího vysvětlování, jeden zákeřný zvířecí druh. Šlo o stádo ledních medvědů...

V neděli, navzdory předpovědi počasí, bylo opět pěkně a tak se létalo. Trénovaly se vývrtky, pády po ocase a souvraty. Světe div se, ono to funguje přesně podle toho, co nám večer radil Jirka Havel! Kdo nepotřeboval pilovat vývrtky, létal sestavy. Večer následoval rozbor letového dne a hlavní část školení bodovačů. V noci krásně sprchlo, aby ráno zase nastalo správné letové počasí.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/skoleni12b

V pondělí pokračoval trénink, prakticky v podobném rozsahu, jako v neděli, včetně večerního rozboru chyb.

V úterý jsme upustili od plánované soutěže F3M/RCAS, protože řada účastníků ještě nemá úplně zvládnutou sestavu F3M, někteří se chystají na květnovou soutěž Italian Tournament of Champions, kde se létá odlišná povinná sestava a tak jsme příznivé počasí opět využili k nácviku částí sestav, každý tak, jak aktuálně potřeboval. Pro nás nejuniory bylo velmi příjemné sledovat viditelný pokrok v letovém projevu juniorů. Nejvíc to bylo vidět na Honzovi Pastejříkovi ml., který bude na soutěžích RCAS určitě pěkně zatápět i mnohem zkušenějším pilotům.

Na závěr nezbývá než moc poděkovat Emilovi Nečesánkovi za zorganizování a řízení celé akce, lektorům – Jirkovi Havlovi, Václavu Soukupovi a Františkovi Pokornému za cenné rady a trpělivost, Tomášovi Bartovskému za provedené měření hluku a SMČR za podporu juniorů! Rovněž je potřeba poděkovat Honzovi Dašovskému, Katce Dašovské a posádce kuchyně za vzornou péči o naše žaludky a vynikající zázemí. A v neposlední řadě je potřeba také poděkovat neznámým nadpřirozeným silám za neuvěřitelně krásné letové počasí, které vůbec nekorespondovalo s aktuální předpovědí... Kéž by nám jejich přízeň vydržela!

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/skoleni12c