EAC – Polsko

Celkově čtvrtým závodem evropského poháru obřích akrobatů, byl ve dnech 30.6 až 1.7.2012 závod v polské Zelené Hoře. Většina závodníků dorazila na místo, letiště polského aeroklubu, již v pátek 29.6. Po registraci a ubytování v blízkém kempu si piloti vyzkoušeli místní „vzduch“. Plocha pro létání byla vyhrazena v dolní části obrovského letiště, které je umístěné mezi lesy nedaleko vesnice Przylep. Český tým byl letos na tomto závodě nejsilnější, 8 pilotů a to pánové Filip Byrtus, Jan Hofman, Michal Krůza, Tomáš a Martin Kukačkovi, Vladimír Ochotný, Jakub Nečesánek a Marek Plichta. Jan Hofman a Tomáš Kukačka letěli v kategorii International ostatní National. Dále zde byli dva piloti z Rakouska, Alexander Balzer a Werner Kohlberger. Domácích poláků bylo pět.

V sobotu ráno byl závod, po krátké rozpravě zahájen kategorií National a to konkrétně povinnou sestavou. V tomto kole měl smůlu Marek Plichta, po nastartování motoru zjistil, že nefunguje servo pro ovládání motoru. Ředitel soutěže byl nekompromisní, Marek nedostal čas pro náhradní let a tak z toho byla nula za první kolo povinné. To vyhrál domácí pilot Robert Fabianski. Toto kolo bylo navíc ještě přerušeno lijákem trvajícím asi půl hodiny. Pak fronta oblačnosti přešla, vysvitlo slunce a na letišti bylo vedro a vlhko jako v prádelně. Po dokončení prvního kola National následovalo první kolo v kategorii International. Tady bylo jasné, že se o první tři místa budou přetahovat pánové Balzer, Kukačka a Kohlberger. Za nimi s lehkým odstupem létal Jan Hofman, který použil pro závod náhradní model Yak-55, protože u jeho Extra 330 zlobila serva na levém křídle. Navíc se potýkal i s problémy s programem ve vysílači, což mu rozhodně ke klidu nepřidalo. Následovala druhá kola povinné v obou kategoriích. V National si konečně Marek Plichta spravil chuť a kolo vyhrál. Mezitím byly rozdány tajné sestavy, které následovaly hned po druhých kolech povinné. V National zvítězil Marek Plichta před Jakubem Nečesánkem a Martinem Kukačkou, kterému dýchal na záda stále se zlepšující Filip Byrtus. V International se dařilo Tomášovi Kukačkovi i Honza Hofman letěl dobře, avšak nejlépe ze všech se dařilo Wernerovi Kohlbergerovi.

Hlavní rozhodčí Zdeněk Šteigl, přesvědčil pořadatele a v podvečer se v obou kategoriích zaletěl ještě freestyle – aeromuzikál. V National zvítězil Marek Plichta a stal se tak již v sobotu vítězem kategorie National. V International zvítězil Alex Balzer, ale díky výkonům Wernera Kohlbergera z tajné a povinné, nebylo zdaleka o ničem rozhodnuto. Tomáš Kukačka byl těšně třetí za těmito dvěma piloty a Jan Hofman s menší odstupem čtvrtý.

Na nedělní program tak zbyla jedna tajná a jeden freestyle v obou kategoriích. V National zvítězil v obou kolech Marek Plichta před Jakubem Nečesánkem a Martinem Kukačkou. Takové bylo i celkové pořadí v kategorii National. V International zopakoval svůj výkon ve freestylu Alex Balzer. Stal se tak vítězem závodu před Wernerem Kohlbergerem a naším Tomášem Kukačkou.

Po rozdání diplomů, pohárů a věcných cen skončil závod kolem třetí hodiny odpoledne. Sledovalo jej v neděli kolem 300 diváků, kteří fandili všem pilotům zvláště ve freestylu. Díky patří pořadatelům za hladký průběh závodu a skvělou organizaci.