EAC – Vídeň

Tento závod evropského poháru obřích akrobatů se konal ve dnech 16.-17.6.2012, jihovýchodně od Vídně, na letišti MFC Condor.

V kategorii international letělo 8 a v kategorii national 7 pilotů. Českou republiku reprezentovali pánové Martin Kukačka, Michal Krůza, Jakub Nečesánek a Marek Plichta v kategorii national a v kategorii international Tomáš Kukačka.  Až na tým Kukačků se dostavili všichni už v pátek odpoledne a tak si piloti po sestavení letadel alespoň trochu osahali letiště. To se nachází v polích vzdáleno od nejbližších budov asi 5 kilometrů. Parkoviště a zázemí pro piloty a diváky je od letové plochy odděleno systémem živých plotů. Hned u úzké příjezdové silnice se nachází dvě budovy se zázemím pro modeláře. Stany se staví v blízkosti zaparkovaných aut, k dispozici je voda, WC i elektrická síť. Pořadatel zajistil i stravování a chlazené nápoje, po oba dva dny, za velmi slušnou cenu. Hlavním organizátorem a bodovačem byl prezident clubu MFC Condor Martin Knasmillner.

V sobotu ráno přidělil startovní čísla a kolem deváté ráno začal závod povinnou sestavou v obou kategoriích. V přestávce mezi kategorií national a international byly rozdány i tajné sestavy. V sobotu se stihly zaletět obě kola povinné a jedno kolo tajné. Létání odpoledne trochu komplikoval poměrně silný vítr, což usnadnilo práci bodovačům. Vítr totiž foukal v úhlu asi tak 45 stupňů na dráhu letu a tak kdo nekompenzoval, byl postupně odfoukáván, což bylo samozřejmě vidět. Rychlost větru byla totiž v poryvech až 15 m/s. Zvláště při létání tajné sestavy to byla fuška pro všechny piloty. V kategorii international se výborně vedlo Erwinovi Baumgartnerovi, Alexandru Balzerovi a Stefanu Voglovi, za touto trojicí trochu zaostával Wolfgang Krahofer a Martin Brandmüller. Tomáš Kukačka se pohyboval kolem 7. místa. V kategorii national vyhrál obě kola povinné Marek Plichta, sobotní tajnou vyhrál domácí Pascal Mayer. Za těmito dvěma piloty byla trochu mezera a o třetí místo se prali pánové Krůza, T.Kukačka, Nečesánek a domácí Gross a Binder.

V neděli ráno se letěla druhá kola tajných sestav, ty dostali piloti u v sobotu v podvečer. Zahájilo se kategorií national a pak international. K naší velké radosti Marek Plichta vyhrál druhé kolo tajné a před závěrečným freestylem – aeromuzikálem se dostal do vedení v kategorii national. V kategorii international byly bodové rozdíly opravdu minimální – pouhých 30 bodů mezi prvním a pátým pilotem. A tak měl freestyle rozhodnout o vítězi v obou kategoriích. Nejprve se letěla kategorie national, Marek letěl velmi pěkně a tak jsme jen čekali co ukáže Pascal Mayer. Bylo to také parádní, rozhodčí však dali víc bodů Markovi a tak se stal vítězem v kategorii national, druhý byl domácí Pascal Mayer a třetí, po pěkném výkonu ve freestylu Jakub Nečesánek, čtvrtý byl také český pilot Martin Kukačka. Smůlu si vybral Michal Krůza, kterému se v prvním kole tajné zasekla serva na křidélku, bylo z toho nouzové přistání a poškozený model. Byla to škoda, protože Michal byl po prvním kole povinné na třetím místě.

V kategorii international nenechal zkušený Alex Balzer nic náhodě a předvedl velmi pěkný freestyle, který vyhrál a bylo z toho celkové vítězství. Druhý dolétal Stefan Vogl, třetí Erwin Baumgartner ( pětinásobný vítěz EAC v minulých letech) a čtvrtý Wolfgang Krahofer a to přesto, že ve freestylu skončil na druhém místě spolu se Stefanem Voglem. Náš Tomáš Kukačka skončil nakonec osmý, když se mu pro technickou závadu na zapalování, nepodařilo nastartovat motor v soutěžním kole freestylu, který tedy nakonec neletěl.

Byl to velmi pěkný, dobře zorganizovaný a pro české barvy úspěšný závod.

Vladislav Plichta