EAC v Czech Heaven a finále EAC v německém Pockingu

EAC Brno - Czech Heaven "F3M Aerobatic Cup Brno"

Další závod evropského poháru obřích akrobatů se konal na modelářském letišti Czech Heaven poblíž Ivančic.

Pořadatelem akce byl RC model klub Brno, ředitelem Milan Brabec a hlavním organizátorem Vladimír Ochotný. Ti pozvali mezinárodní sbor rozhodčích ve složení: M.Mincuzzi ITA, G.Kovats SVK, E.Wojciechowski POL, V.Volejník  a V.Soukup oba CZE. V jury zasedli J.Havel CZE, M.Sulc SVK a za závodníky J.Hofman. V sobotu ráno 11.srpna se sešlo na brífink  sedm pilotů v kategorii F3M International, čtyři Rakušané a tři Češi, a pět pilotů v kategorii F3M national všichni Češi. Pořadatelé v časovém rozpisu počítali celkem s 25ti piloty. Mnozí byli přihlášeni a na poslední chvíli se odhlásili, mnozí bez oznámení prostě nepřijeli. Je to škoda, protože pořadatel připravil soutěž velmi pečlivě. Na druhou stranu soutěž probíhala v poklidné atmosféře a stihlo se v obou kategoriích odlétat všech šest kol. Vždy dvě kola povinné a dvě kola tajné sestavy plus dvě kola freestylu – aeromuzikálu. Autorem tajných sestav byl Jiří Havel a připravil je tak, že obě kategorie, international i national, měly shodné obraty, jen national neměl v jednotlivých figurách takové množství výkrutů, a to jak normálních tak kopaných. Což zjednodušilo práci rozhodčím.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/brno12a

A jak se létalo?

 V kategorii international se o prvenství prali tři piloti z Rakouska W.Krahofer, M.Brandmüller a W.Kohlberger. Každý z nich umí létat opravdu skvěle a tak bodové rozdíly byli opravdu minimální. Na výkonu W.Krahofra, vítěze všech povinných i tajných sestav bylo ve freestylu vidět, že létá trochu opatrněji než obvykle. Wolfgangovi se totiž při tréninku na Freestyle rozpadla jeho Extra a tak měl k dispozici „jen“ jeden model. Výše zmíněné trojici dýchal na záda, a to velmi úspěšně, domácí Tomáš Kukačka.  Konečné pořadí tedy bylo:1.Krahofer, 2. Brandmüller, 3. Kohlberger (všichni AUT), 4.T.Kukačka CZE, 5. Hermanke AUT, 6. Šteigl CZE, 7. Hofman CZE.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/brno12b

V kategorie national kraloval ve všech kolech  M.Plichta a zvítězil, druhý dolétal J.Nečesánek, o třetí a čtvrté místo se prali pánové F.Byrtus a M.Kukačka, lepší byl F.Byrtus a tak byl třetí. Na pátém místě dolétal nejmladší soutěžící  jedenáctiletý Michal Krůza.

Výsledková listina je ke stažení ZDE.

Informace o sponzorech soutěže je ZDE.

EAC Pocking

Týden na to se už v pátek 17.srpna  sjeli piloti EAC do německého Pockingu poblíž Passau. Šlo o finálový závod v obou kategoriích international a national. Systém vyhodnocení je následující: pilotovi se do celkového výsledku započítávají jeho dva nejlepší výsledky ze závodů EAC v roce konání plus výsledek finálového závodu. Nebo-li kdo nepřijel do Pockingu, a neměl dva dobré výsledky z letošních závodů, neměl šanci se umístit v celkovém žebříčku.  Pro zajímavost, před závodem v Pockingu, bylo v evropském žebříčku v kategorii international 42 pilotů a v kategorii national 35 pilotů. V pátek odpoledne nastoupilo k prvnímu kolu v kategorii national 7 pilotů (pět  Čechů a dva Němci), v kategorii international 17 pilotů  (8 Němců, 6 Rakušanů, 2 Švýcaři a 1 Čech). Vzhledem k velkému počtu soutěžících se za dva a půl letového dne, v pekelném vedru, odlétalo pět soutěžních kol v obou kategoriích, dvě povinné, dvě tajné a jeden freestyle. Bodovalo 5 bodovačů stejně jako u nás v Czech Heaven.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/pocking12a

V international to byl souboj W.Krahofer AUT a P.Drack SUI každý vyhrál něco, nakonec ale rozhodl skvělý freestyle W.Krahofera, který zvítězil o 3,61 bodu, měl 984,75 bodů. Druhý dolétal P.Drack SUI a třetí A.Balzer AUT. Náš Tomáš Kukačka byl například v prvním kole tajné sestavy třetí, avšak ve freestylu trochu na absolutní špičku ztrácí, celkově v závodě v Pockingu obsadil osmé místo.

Dá se říci, že kategorie national byla českou záležitostí, ve všech disciplínách a kolech zvítězil Marek Plichta, druhý dolétal Filip Byrtus a to přesto, že měl v prvním kole povinné technickou závodu a prakticky nebodoval. Dotáhl to však v ostatních kolech, kde soupeřil s Jakubem Nečesánkem, ten dolétal třetí a Martinem Kukačkou, ten dolétal čtvrtý. Pátý skončil Carsten Buch D, šestý Michal Krůza CZE a sedmý Holger Treyz D.

A celkové výsledky EAC 2012?

V kategorii international zvítězil Alexander Balzer ( 298,46 b. ), druhý byl Wolfgang Krahofer (297,79 b.), třetí Werner Kohberger ( 293,84 b.), čtvrtý Martin Brandmüller (290,36 b.) – všichni Rakousko, a pátý – česká radost - Tomáš Kukačka (283,15 b.).

V kategorii national zvítězil Marek Plichta se ziskem plných 300  bodů, druhý byl Jakub Nečesánek (265,39 b.), třetí Marin Kukačka ( 246,17 b.), čtvrtý Michal Krůza (205,67 b.) a pátý Filip Byrtus (172,34 b.). Všichni Česká republika.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://f3m.cz/images/pocking12

Pořadetel EAC ještě vyhodnotil nejlepšího pilota freestylu. Tím se stal Wolfgang Krahofer. Dále pak nejlépe umístěný juniorský závodník, tím byl Marek Plichta. A Michal Krůza byl vyhodnocen jako nejmladší závodník letošního EAC.

Marek a Jakub automaticky postupují do kategorie international pro rok 2013. Už se na následující ročník těším.

Vladislav Plichta